Jak wygląda praca w zakładzie pogrzebowym w Warszawie?

cmentarz w warszawie

Zakład pogrzebowy to ostanie miejsce do którego każdy żyjący chciałby trafić jako klient zlecający organizację uroczystości pogrzebowej. Ale tak jak każdy zakład świadczący usługi, firmy funeralne są miejscami pracy dla pracowników biurowych i fizycznych. Jak wygląda praca w usługach pogrzebowych? Jakie wymagania stawia się przed kandydatami? Czy organizacja i obsługa uroczystości to zajęcia dobrze opłacane?

To tylko niektóre pytania jakie zadają sobie osoby rozważające możliwość zatrudnienia w zakładzie pogrzebowym w Warszawie. Tutaj znajduje się strona jednego z największych warszawskich zakładów.

Wykształcenie i kwalifikacje

Nie ma szkół przygotowujących do pracy w usługach funeralnych. Od pracowników zatrudnionych w biurze, którzy bezpośrednio stykają się z organizatorami pochówków, wymaga się poza umiejętnościami związanymi z wykonywaniem czynności administracyjnych czy prac biurowych, cech osobowości, które umożliwiają dobry kontakt i współpracę z klientami. Każdy pracownik powinien cechować się wysoką kulturą osobistą, empatią, taktem. Mile widziane są kompetencje psychologiczne – niejednokrotnie pracownik, którego zakład pogrzebowy deleguje na spotkanie z rodziną Zmarłego znajduje się w trudnej sytuacji i cierpliwie musi wysłuchać tragicznych historii o śmierci, tęsknocie, żalu, miłości. Niejednokrotnie osoby załatwiające formalności mdleją, słabną, mają ataki histerii czy paniki – znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest w takich wypadkach koniecznością.

Obsługa biura zajmuje się również pośredniczeniem między organizatorami pogrzebu a szpitalem, ZUS-em, KRUS-em czy innymi urzędami. Takie zadania wymagają umiejętności organizacyjnych, dużej sprawności logistycznej, wysokich umiejętności społecznych przydających się w kontaktach z pracownikami licznych instytucji.

Od pracowników fizycznych wymaga się wykształcenia średniego, ale jeśli ktoś ma doświadczenie w pracy to wykształcenie jest sprawą mniej istotną. Znacznie ważniejsze jest poprawne, zgodne z zasadami i przepisami wykonywanie wszelkich czynności obsługowych związanych z przygotowaniem ciała do pochówku czy wykopaniem grobu.

nekropolia

Specjaliści w branży pogrzebowej

Obsługa pogrzebów wymaga czasem zatrudnienia specjalistów. Na życzenie rodziny wykonywana jest balsamacja oraz kosmetyka pośmiertna. Nikogo nie dziwi żądanie farbowania włosów, przycinania wąsów, malowania paznokci – rodzina pragnie mieć dobre wspomnienia o Zmarłym, a tych niekorzystny wygląd na pewno nie ułatwia.

Na terenie stolicy w zakładach pogrzebowych często znajdują się również sklepy z akcesoriami pogrzebowymi i odzieżą, a także kwiaciarnie, chłodnie, krematoria. Warszawa ma kilka wielkich cmentarzy i na tym wielkim obszarze miasta niezbędna jest sprawna organizacja transportu do przewozu zwłok, żałobników, księdza. Zakłady zatrudniają wielu kierowców, również tych, którzy mają stosowne certyfikaty uprawniające do wykonywania przewozów zagranicznych.

Usługi pogrzebowe to również druk nekrologów, zamówienie mszy, organizacja konsolacji, a następnie postawienie pomnika i całoroczna opieka nad grobem. Do pracy w firmach pogrzebowych potrzeba więc pracowników z różnymi kompetencjami i umiejętnościami.

Płace w usługach pogrzebowych w Warszawie są wyższe od płac w innych ośrodkach. Średnie miesięczne wynagrodzenie zależy od stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy oraz od ilości zleceń w okresie rozliczeniowym. Ze względu na znaczną rotację wśród niewykwalifikowanych pracowników fizycznych każda osoba, która pozostanie w firmie na stałe i będzie dobrze świadczyć pracę, może liczyć na znaczne podwyżki i dodatkowe gratyfikacje finansowe.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
na portalu funer

Bardzo ładną stronę internetową ma ten dom pogrzebowy Nekropolis z Warszawy o którym piszecie. Na tym portalu Funer jest dużo więcej informacji o nich.