Etykieta na pogrzebie – telefon komórkowy

etykieta pogrzebowa

Pogrzeb jest trudnym czasem w życiu każdego człowieka. Dlatego w trosce o najbliższą rodzinę Zmarłego dalsi znajomi powinni uszanować wiele aspektów związanych z dobrymi manierami. Etykieta pogrzebowa mówi o takich czynnikach jak to, w co się ubrać, czy zabrać ze sobą dzieci, a nawet porusza sposób korzystania z telefonu komórkowego. Korzystanie z telefonu podczas pogrzebu lub nabożeństwa żałobnego może być postrzegane jako naruszenie prywatności rodziny pogrążonej w żałobie i dlatego jest uważane za niewłaściwe.

Telefon na pogrzebie

W trakcie pogrzebu należy powstrzymać się od nawet zerkania na ekran smartfona. Może to być odebrane przez pozostałych obecnych, jako oznaka niecierpliwości i braku szacunku. W tym kruchym momencie, jakim jest pogrzeb, należy okazać bardzo dużo współczucia i taktu najbliższej rodzinie Zmarłego. Dlatego korzystanie z telefonu w trakcie ceremonii pogrzebowej jest uznawane za zachowanie niekulturalne. Aby telefon nie kusił, warto go całkowicie wyłączyć. Wtedy unikamy sytuacji, w której telefon może zadzwonić lub poinformować nas o nowej wiadomości w aplikacji.

Telefon na stypie

Stypa zwana inaczej konsolacją jest czasem, kiedy rodzina może się spotkać i okazać sobie wsparcie oraz powspominać Zmarłego. Niektóre osoby przyjechały z innego miasta lub nawet kraju, aby móc być w tym trudnym czasie z dawno niewidzianymi krewnymi. Stypa nie jest już tak formalnym czasem i tutaj telefon może być wyłączony. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze dobrze jest ustawić telefon na tryb cichy, aby skoczna melodia nikogo nie rozpraszała, a po drugie ważne jest, aby nie odbierać telefonu w obecności gości. Jeśli pilnie musimy się z kimś skontaktować, najlepiej wyjść na chwilę przed restaurację, gdzie można napisać smsa.

Robienie zdjęć na pogrzebie

Pamiętaj, że telefon komórkowy powinien być tylko w nagłych przypadkach. Nie należy przeglądać mediów społecznościowych, a już na pewno nie wolno wykonywać w trakcie pogrzebu lub stypy zdjęć bez zgody rodziny, które umieścimy na swoim Facebooku lub Instagramie. Niektóre rodziny mogą być otwarte na ten pomysł, inne mogą uważać, że nie jest to godne szacunku. Jeśli masz pozwolenie na użycie telefonu, upewnij się, że zachowujesz się z szacunkiem dla innych wokół Ciebie.

Niektóre zakłady pogrzebowe, takie jak Heron w Warszawie oferują profesjonalną oprawę fotograficzną. Takie zdjęcia zostaną następnie przekazane rodzinie i to ona zdecyduje, czy zdjęcia te gdzieś publikować, czy zostawić je w prywatnym albumie. Jednak samodzielne wykonywanie zdjęć telefon i publikowanie ich w mediach społecznościowych, bez zgody najbliższych jest dużym nietaktem.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments